Fachowych danych dostarczyla firma:

WEGER Schody z Wielbaraka - http://www.weger.pl/
 


Jeżeli macie Państwo pytania, coś jest nie jasne lub chcecie coś skomentować - piszcie - postaramy się odpowiedzić wam mailem, a pytanie wraz z odpowiedzią od najlepszych w Polsce fachowców zamieścimy na stronie - ku informacji innych klientów...

Zasady konstruowania schodów - podstawowe wymiary


Dobrze zaprojektowane i wykonane schody muszą spełniać szereg warunków gwarantujących bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania.
Wymiary stopni. Szerokość i wysokość stopni schodów powinny być dostosowane do przeciętnej długości kroku ludzkiego, która wynosi 60-65 cm.

Ustalono, że zmiana wysokości stopnia musi pociągać za sobą odpowiednią zmianę jego szerokości i że wzajemny związek między tymi wielkościami powinien wynosić : 2h + s = 60-65 cm
w zależności tej : h - wysokość stopnia [ cm ], s - szerokość stopnia [ cm ].
Wysokość stopni h, zgodnie z przepisami budowlanymi, nie powinna przekraczać :
- 20 cm - w schodach prowadzących na strych lub do piwnicy oraz przeznaczonych do okresowej obsługi urządzeń przemysłowych,
- 19 cm - w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach dwukondygancyjnych,
- 16 cm - w budynkach użyteczności publicznej,
- 17,5 cm - w pozostałych wypadkach.

Liczba stopni. W jednym biegu nie powinno być więcej niż 18 stopni, najczęściej ze względu na zmęczenie użytkowników, biegi mają po 9-12 stopni. W schodach wewnętrznych nie należy stosować biegów mających mniej niż 3 stopnie, gdyż łatwo się wtedy potknąć.
Nachylenie biegów. Stosunek wysokości do szerokości stopnia określa nachylenie biegu schodowego w stosunku do poziomu. Z podanego wyżej wzoru i zalecanych wysokości stopni wynika, że nachylenie biegów może wahać się w granicach od 18 do 320 , a w schodach strychowych, piwnicznych i przemysłowych może nawet wynosić 450. Najbardziej strome są schody drabiniaste od 60 do 65 st. i drabiny do 75 st.

 

W typowym domu jednorodzinnym w celu połączenia dwóch kondygnacji o standardowej wysokości 260-270 cm, projektuje się najczęściej schody mające 12-15 stopni - wraz ze stopniem początkowym. Wysokość kondygnacji jest liczona od posadzki dolnej do górnej płaszczyzny stropu piętra.
W domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych minimalna szerokość użytkowa biegu powinna wynosić 0,7 m, zaś spocznika 0,8 m. Maksymalna wysokość stopnia to 20 cm. W schodach zabiegowych, szerokość stopni przy zewnętrznym policzku jest większa, przy wewnętrznym zaś mniejsza, natomiast na linii biegu, czyli po środku stopnia szerokość wszystkich stopni musi być jednakowa.
Nachylenie biegu schodów wewnętrznych w domach jednorodzinnych przyjmuje wartośc średnią tj.:
2h+s=0,63 m

Jaką powierzchnię musimy przeznaczyć na schody?

Najczęściej buduje się schody jednobiegowe, dwubiegowe zwykłe oraz zabiegowe. Schody kręcone możemy natomiast umieścić tam, gdzie jest szczególnie mało miejsca. Dotyczy to przede wszystkim tych sytuacji, kiedy decydujemy się na adaptację strychu na pomieszczenie mieszkalne, zaś projekt domu tego nie przewidywał i na duże, wygodne schody brakuje miejsca. Również w dwupoziomowych mieszkaniach umieszczamy schody kręcone. Ale można też spotkać rozwiązania, gdzie schody kręcone pełnią zdecydowanie dekoracyjną funkcję.

Gdy mało miejsca

Schody drabiniaste (młynarskie) - stosuje się je jako schody prowadzące na strych lub do piwnicy. Są bardzo strome i z tego powodu nie mają przednóżków. Stopnie mocowane są do policzków - najczęściej wsuwane w wyżłobione w nich rowki.
Schody kręcone - zazwyczaj mają średnicę od 130 do 200 cm. W przypadku, gdy mamy szczególnie mało miejsca i otwór w stropie ma średnicę mniejszą niż 130 cm, można wykonać schody kręcone kwadratowe. Ich rzut nie jest okręgiem, lecz kwadratem, np. o boku 100-130 cm. Składają się z grupy stopni zabiegowych zamocowanych na słupie centralnym przy użyciu elementów regulujących wysokość.


W przypadku schodów kręconych, najwyższy stopień znajduje się na poziomie górnej kondygnacji i stanowi wycinek kształtu otworu. Należy
Stopnie w schodach kręconych mają kształt trójkątny, mocuje się je, osadzając na słupie, umieszczonym po środku otworu w stropie. Słup może być stalowy, drewniany lub murowany. Słupy drewniane i murowane dają możliwość wpuszczenia weń stopni.
Montaż schodów z elementów polega na ustawieniu w odpowiednim miejscu słupa konstrukcyjnego i nakładaniu, od poziomu niższej kondygnacji, kolejnych stopni. Pamiętać należy, aby każdy kolejny był jednakowo przesunięty w stosunku do poprzedniego. Stopnie mogą być drewniane lub metalowe. Te ostatnie są lakierowane właściwie na dowolny kolor, nawet lakierem imitującym kolor i fakturę drewna.

Schody kacze - schody o na przemian powycinanych stopniach. Stosuje się wtedy, gdy otwór w stropie jest prostokątny*.

 

     
* informacje na podstawie fragmentów z artukułu "Schody" w miesięczniku"Budujemy Dom" nr 4- 2002 i oraz artukułu Pawła Urbaniaka - Wielkopolskie CDB ATLAS.